CES | Месец 8 со cauda equina синдром

ces awarenss wristbandМојата 8та месец со Cauda коњски синдром е во книгите сега и она што за еден месец! Ние се пресели назад во нашата стара куќа на септември 6та и почна процесот на отпакување. Зедов време надвор од септември 6 - 15 па можев да им помогне на следење на потег (а можеби дури и да помогне малку.) Ние сме биле тоа земајќи полека, мерење на нивото на енергија и болка. Мојата жена и јас уживав нашето време заедно неизмерно. Дадовме благочестив пати заедно и потоа се дискутира тоа во длабочина, често трошење еден час или повеќе на ден на него. Дознавме дека има многу вистина во изјавата, "Поблиските неколку добива на Бога, поблиску тие се еден на друг. "Имавме голема време на се враќа во релаксирана атмосфера. Ние сигурни потребно ова време!

Само пред крајот на месец 7, Јас достигна ниска точка во борбата против CES. Долгите денови на физички предизвик, емоционална патарина, и притисокот врз мојата сопруга, како и дојдоа до главата. И јас не ја знам тогаш, но Бог ме подготвува за она што беше само неколку дена далеку. Тој ми ги срушат целосно како го поминав неколку часа една ноќ, плачејќи и плаче за Него. Бев во потрага по одговори и разбирање. На крајот, Јас го поминав физички, емотивно, ментално и духовно. Тогаш немаше ништо. Нема поттикнувајќи, постои утеха, нема одговори. Заспав.

Blessed be your nameВеднаш по будењето следното утро, Знаев Бог одговори. Неговиот мир беше врз мене како никогаш порано и јас се чувствував својата удобност ме завиткување. Не е во физичка смисла, но само знаејќи, во текот на моето битие, дека имаше слушнато и беше ја покажува Својата љубов за мене. Тоа се промени мојот поглед на животот, Cauda Конски синдром ми, и многу повеќе. Јас дури и го смени насловот на овој блог. Можете да прочитате повеќе за тоа овде - http://wp.me/p3A64Y-7V

Во текот на студијата јас и жена ми се прави заедно откако се пресели, секој од нас (одделно) дојде до сознание дека ние имавме полека зема назад нашите животи од Бог и дека Тој беше ако ни се јавите назад кон целосно извршување на Него. Ние ја испитавме длабочината на таа обврска бидејќи беше јасно дека тоа е далеку повеќе отколку што некогаш сте се смета да биде. Како што секој го сфати тој ден, Словото потона во. Таа вечер, Му реков на жена ми дека одлучил да одат сите во - дава мојот живот на Бога за Неговиот цели. Таа ги направила истата одлука. Ние се радуваше заедно.

Во месец 8, Јас, исто така дојде до крајот на патот за правно дејство во врска со моите cauda equina синдром. Морав 2 посебен закон фирми се погледне на случај за можна небрежност тврдење. Двете адвокати велат дека без сомнение постои медицински небрежност посветени на мене. Сепак, под Охајо закон, "вредноста" на медицински небрежност случај се определува со колку подобро вашиот исход би бил ако небрежност направи разлика. Јас сум бил многу благословен од Господ во моето закрепнување досега. Повеќето кои се погодени со cauda equina синдром се оставени главно или целосно немоќни за остатокот од нивниот живот - справување со болка, вкочанетост / недостаток на чувство, мочниот меур и дебелото црево проблеми и сексуална дисфункција.

Сум напорно, бидејќи мојот хирургија, трошење една недела во Акутна Рехаб во болницата потоа 2 месеци од амбулантско Физикална терапија. Јас го направив мојот тегне и вежби верно. Јас волја вратат на работа и работел низ болка за неколку месеци. Моето закрепнување, од објективни стандарди, е извонреден. Мојата прогноза во времето на операцијата беше во најлош можен исход категорија поради небрежност и доцнење во дијагностицирање и лекување на CES. Бог на сите нив измамени. Јас се уште ги имаат сите од горенаведените проблеми, но тие се доста податлив со соодветен третман и разумен ограничувања на моите активности. Јас сум во топ 5% на исходот можности. Така можете да видите дека имаше небрежност не се случи, мојот вистински исход не би било многу, ако некој, подобро отколку што е. Законски, тоа значи дека небрежност не е важно. Јас ќе се занимаваат со овие симптоми и ограничувања за остатокот од мојот живот, но бидејќи јас сум го прават подобро отколку што треба, тоа не е вредно ништо. Знаеш што? Ќе го земам моето закрепнување во текот имаат направено лошо доволно да се има добар небрежност случај - Секој ден!!!

Недела по мојата сопруга и јас извршување и дава целосно на Господ беше еден од големата духовна напад врз нас. Сè што би можело да тргне наопаку не, 10 пати го направив. А потоа некои! Никогаш не сум видел нешто слично на ова во мојот 55 години. Бевме толку совладан со проблемите кои се појавија со сè, од борбите со бескрупулозните бизнис, на осигурување прашања со здравствени, дома, живот и авто осигурување, да пошта ќе водат за исчезнати (го зеде една важна писмо 20 дена да го направи 40 милји), аптека нарачки исчезнуваат во транзит (и не може да се постигне некој во компанијата да го поправам), до автомобил проблеми, и многу, многу повеќе!

На прв, ние падна назад кон нашите стари начини и почнаа да се чувствуваат премногу задоволни и лути. Но Бог не се случува да се, да се вратиме на она што бевме. Тој ни покажа дека тоа е духовна напад и ни смири со својата удобност. Знаеш што, Тој беше во право. Ништо од тоа не го изненади, Тој има нашите животи, па Тој може да направи она што тој сака со нив, и резултатот беше неверојатна. Ние се стави надвор молитва барање и многу луѓе од целата земја се молеше. Бевме заштитени и нападите престанале.

Во остатокот од месец 8, Јас сум сега патување 100 милји на ден, двупосочен. Јас може да се направи патување во работа во само 45 минути. Сепак, патување дома трае околу 65-75 минути. Во старите денови (Минатиот месец), Би работел сам во една tizzy со патот бес во тоа време! Сега, Бог е во контрола на кога ќе се дојде до работа и кога ќе стигнам дома. Јас само уживаат во разговор со Него и да бидат љубезни кон другите возачи, кои се очајно истрошен. Јас се користат да гордост себеси на мојата "одлични" возачки способности што ми дозволивте да се движат низ сообраќајот побрзо од другите. Сега го возам да им помогне на другите, иако тие не често ќе го знам тоа. И можам да добијам многу поголеми задолжен од новиот начин!

Charles Spurgeon (C.H. Spurgeon)
Чарлс Spurgeon (C.H. Spurgeon) (Фото кредит: Википедија)

Во краток преглед, на крајот на месец 8, животот е добра. Тоа сигурно не е она што јас би дизајнирани или сакаше од индивидуалните аспекти. Но на целата територија на она што Бог го направи во мојот живот и направи во мене со Неговиот однос со мене, е одлично! Го сакам жена ми повеќе отколку што некогаш сум знаел би можело да сакам. И љубовта кон мојата христијанско семејство е умножен многу пати. Мојот живот сега е фокусиран на тоа како можам да им помогне на другите како што одат низ животот знаејќи дека Божјата желба за мене е да стане, со зборови, мисли, и активности, продолжување на Исус. Кога другите комуницирате со мене, тие мора да се види Исус и Неговата љубов за нив. Тоа е она што ме води сега. Тоа е она што треба да се вози сите кои се нарекуваат себеси христијани. Чарлс Spurgeon еднаш рече, "Секој христијанин е или мисионер или натрапник."Кој сте вие?

Месец 8 = Повеќе нормална емотивна, повеќе промена на морничав не е болна во морничав болни (ова значи движење кон нормален чувство), и подобро дебелото црево & активност на мочниот меур. Јас му беше кажано на нерви ќе се регенерира за една година со повеќето од регенерација се случуваат во првата 6 месеци. Би немаше значајни промени од месец 2. Можеби и сум бил премногу зафатен Борбите Cauda equina синдром, наместо живеење со тоа. Јас не одам да се каже дека ова е награда од Бога за добивајќи награда од Него, бидејќи јас не верувам Тој работи на тој начин. Тој нè љуби сите нас и сака сите нас да му верувате во Исус, прво за спасение и второ за живот. Сето она што Тој им овозможува или предизвикува во нашите животи се да не доближат до овие две цели - прво да се потпрат на Исусовата смрт во нашето место, како единствен начин може да имаме право однос со Него и да живее со Него во рајот еден ден. Откако ќе се направи тоа, Бог се фокусира сите од Неговите ресурси кон нас за да ни прават во слики на Исус - ние сме моделирани да имаат вид и љубовен зборови како Исус, имаат милостив и дарежлив мисли како Исус, и не WWJD (Што би Исус Дали?) но WDJD - Што Дали Исус Дали? Како тој дејствува со љубов за другите и за Отецот? Не она што мислиме дека Тој ќе дејствува како врска нешто денес, наместо да дејствува надвор од Неговата љубов во сите нешта.

Што еден месец! Каков живот! Ви благодариме за читање, моето семејство, моите пријатели, и мојот поширокото семејство во Неговиот Дух.

Зајакната со Zemanta

Неправда – Мојата cauda equina синдром Правни Приказна

Malpractice - 165/365 Бecause тоа е ретко, некои кои се развие Cauda коњски синдром се жртви на медицински небрежност. Анегдотски приказни кружат, заедно со некои документирани оние, на CES се донесе или влошена од страна на небрежност. Given the laws covering malpractice in varying jurisdictions and the variability of each person's CES, никој не може да биде сигурен дали случај постои или како тоа ќе излезе. Ова е моја приказна. Тоа е испитуван од страна 2 Охајо адвокати кои имаат искуство во cauda equina синдром небрежност случаи. You won't like what it says about our legislatures, правниот систем, и, се разбира лекар образование.

Мојата cauda equina синдром започна со мојата повреда. Во рамките на 10 часа од почетокот на мојот CES симптоми, Јас бев во собата за итни случаи во Westerville, OH. По будењето наутро на февруари 12, 2013, I found that I not only had the severe back and sciatic pain of the night before, but now I was NUMB from the waist down! I could not void my bladder nor defecate. I could not move my feet up овие 3nor down and without feeling in my feet and ankles, I could not balance. These are all classic symptoms of Cauda Equina Syndrome. Fortunately we had a wheelchair (and some adult diapers) and just after 10 a.m., I arrived at the ER in my wheelchair.

We had been told that this ER was fast and efficient, and it was close to the office of the physician who suspected Cauda Equina Syndrome and sent us to an ER (with specific directions to have an MRI done.) Immediately upon arrival at the ER, I was wheeled to an exam room and I transferred from my wheelchair to the exam table. My vitals were taken and the male nurse assigned to me came in for the initial assessment. He stood about 5' 4", за 150 pounds, a pleasant. individual who began asking about my symptoms. With my mentioning Cauda Equina Syndrome, he asked if I was incontinent. I said, "No. I can't go!" He then asked me to stand up. I told him I couldn't. I knew I would fall right over, not because my legs wouldn't support me but because I had no balance. And I knew that his small frame would be overwhelmed by my 6 foot tall, 325 pound body. No way he can stop me from falling over if he doesn't prevent it to start with. I told him so, yet he insisted. The results were predictable. On standing up, I immediately began tilting (away from him, naturally) and over I went. The nurse could no longer stop it. Возниот стол пред фиксен биро е во согласност со моите движење. Јас бев во можност да го зграби задниот дел на стол и како што валани во бирото, заклучена и јас бев во можност да се запре мојата есен. Тој ме праша повторно, ако јас бев проблеми со мокрењето. Му одговорив како што имав пред. Кои склучиле договор за почетна испит.

А кратко време подоцна сестра се врати во. Тој ми рече дека докторот ЕР наредил МНР за мене. МНР машина беше наоѓа на другиот крај на овој Охајо Здравство Медицински кампус и не се отвор за мене за скоро 4 часа. Морав да чекам, на тој испит маса, во болка, до тогаш. Медицинска сестра се провери врз мене неколку пати, едно време ме носи неколку замена пелени како мојот мочниот меур бил толку полн што беше протекување (I still couldn't go!) За среќа, мојата сопруга имаше некои грицки во нејзината чанта или јас би бил без храна за повеќе од 10 часа тој ден - не е добар за дијабетична! Никој никогаш не праша дали сум гладен, иако бев таму во текот ручек време. Околу 2:15 вечер. медицинска сестра дојде и ме одведе во МНР машина. Како што ние тркала во, Можев да видам дека машината била постара тип кој беше многу мал. Јас не мислам дека ќе одговара. Тие ми кажаа тестот ќе трае околу 45 минути, и дека ми требаше да лежи како сè уште е можно (лесно да се направи кога вие ја оценувате вашата болка на 10 и да не се медикаментозни - НЕ). Јас бев ставен во машина и јас не се вклопуваат, сепак, како што се обиде да дишат,

The opening in a GE Signa MRI machine
Отворањето на ГЕ Signa МНР машина (Фото кредит: Википедија)

Не можев целосно да се прошири моите гради да се земе во еден здив. Би можел да добие не повеќе од 1/2 a breath before the constriction of the machine prevented further expansion of my chest. After several partial breaths, I knew that I could not breathe this way for 45 минути. I told them so and I was removed from the machine - it was just a little too small. As I was wheeled back to the ER, the nurse told me about the larger machines and the open MRI machines in the area. He said, "We can get you into one of those. We'll see what we can do about that." I was returned to the exam table to wait. A half an hour passed with no one checking on me. Then the ER doctor arrived. He told me who he was and that he had been overseeing my care. He then asked me twice if I was incontinent. Again I responded with, "Not incontinent, I can't go!" Then he said, "You do NOT have Cauda Equina Syndrome. Since we are an Emergency Room and your case is not emergent, we can not refer you to an outpatient MRI facility. I'm going to give you a prescription for Percocet and a referral to our group's back specialist, for a first available appointment. He can order an MRI for you." With that he was gone.

Shortly, a person came in and told my wife and I that 2 more people would be coming in, one with the discharge papers and another to wheel me out of the facility. За 3:15, the woman with the prescription and discharge papers came in. The discharge papers said I should come back to the ER if any of my symptoms got worse OR if I developed any of these symptoms:

"Increased pain, abdominal pain, fever, difficulty controlling bowel/bladder, or any further concerns."

That was on one page of the instructions.

Another page stated this:

"YOU SHOULD SEEK MEDICAL ATTENTION IMMEDIATELY, EITHER HERE OR AT THE NEAREST EMERGENCY DEPARTMENT, IF ANY OF THE FOLLOWING OCCURS:

  • Loss of bowel or bladder control (you soil of wet yourself).
  • Weakness of inability to walk or user your leg(s) or arm(s).
  • Pain not relieved by pain medication.
  • Fever (temperature over 100.5 F) or shaking chills.
  • Severe pain that settles over one particular vertebrae (bone) in your back."

I laughed when I read these! Well as much as one can laugh while in the worst pain I've ever felt. I already had most of these return or get immediate attention symptoms!! The woman said that these were just generic discharge instructions for herniated discs and not specific to me.

Most medical literature states that decompressive surgery must be done within 24-48 hours or the outcome is far worse. Once those 48 hours are gone, you're pretty well going to wind up disabled for the rest of your life. So says the literature. I can tell you right now that that is not always the case as I'm living proof, but that is another story.

Other medical literature says that the surgery must be done within 6-12 hours to effect the outcome. Still other studies say that time to surgery doesn't affect the outcome. Why such divergence? Cauda Equina Syndrome is rare. No one knows exactly how rare, but my research of available estimates would indicate no more than a few hundred new cases a year in the U.S.

It ultimately took 2 weeks for my surgery to be performed. Операцијата во Риверсајд Методистичката болница во Колумбус, OH мина добро, Отидов преку Акутна Рехаб таму за една недела по операцијата. Јас тогаш отиде преку 15 седниците на Физикална терапија на NovaCare во Westerville, OH. Мојата исход е дека имам некои нормални чувство повторно во мојот појас област малку во моите бедра и во мојот потколениците. Имам болни пецкање во другите делови на моите бедра и во нозете. Мојот телиња се претежно вцепенен освен притискаше - тогаш можам да кажам мускулите на нозете се тесна до, but the good part is that I can't feel the cramps. Јас не се протега неколку пати на ден за телиња и hamstrings. Јас го користам визија за состојбата и нога слабост е намалена, i.e. сила се врати, до точка каде можам да одам за 500 метри со трска и за 125 нозе без помош. Bowel and bladder functioning is that they function, I just can't control them or tell when I have to go - I get surprises. I try to go on a regular schedule to avoid surprises and I can tell most of the time when my bladder is getting close to the leaking point. I get a minute or two of warning on bowel movements most of the time, but I don't generally feel them.

In other words, my delayed surgery should have left me disabled, in bed, cathing myself, and on pain killers. I work full time, am ambulatory over short distances don't need cathing, and am on mild, non-narcotic pain relievers. In short, my recovery has been great. One of the best. Сепак, I still have a life of everyday being a physical challenge and struggle. That won't change, but that's okay (subject of another story.) I did a lot of wondering if I would have gotten back to normal, or almost normal, had I had surgery quickly, во рамките на 48 часа. Feeling that the care I received from the ER doctor was negligent, I took everything to a Columbus, OH attorney. He called on another attorney in Cleveland, OH for a second opinion.

They both agreed that malpractice was committed, that the ER doctor "dropped the ball" as one of the attorneys put it. Сепак, due to the standards for malpractice claims in Ohio, both attorneys felt that proving that the doctor's negligence greatly affected my outcome (my really much better than predicted by the facts outcome) would be an insurmountable challenge in court. Since that is the portion that really drives the dollar amount of any settlement, and thus the attorney's fees, мојата извонреден, благословен обновување прави извршуваат на небрежност и немарност на лекар ЕР не е изводливо. Ако не бев се наметнува да се опорави, I could have gotten a nice settlement... I'll take my recovery anytime!

So the summary is that the laws in Ohio say that what I've been through, и ќе помине низ остатокот на мојот живот, се сведува на ништо. Нашиот правен систем е таква што само профитабилен случаи се преземаат. И нашите медицински систем не се едуцираат лекарите, медицински сестри, и првиот responders адекватно ниту пак ги задржиме во тек. Го докторот ЕР сфати дека задржувањето на мочниот меур и не само инконтиненција е показател, ние би биле златни. На информации во врска со задржување е широко достапни на интернет и во медицински списанија.

Да попуст на правилна дијагноза врз основа на 1 симптомот не е она што сакам во лекар. Се чувствувам дека правдата изгуби во оваа. Сепак, Јас сум во мир со тоа како јас се однесуваат во овој пост - Мојот Блог Наслов променет, но сепак За cauda equina синдром и Мене.

Зајакната со Zemanta

Насловот на блогот промени, но сепак за cauda equina синдром & ме

I have changed the title of my blog. Why? Not out of boredom or just liking change, much has happened since my last post. I'll soon post about it, but for now we can say that the Lord has changed my view of what has happened to me... and His immediate purposes behind it.

My faith has seen me through this "Battle" with Cauda коњски синдром (CES) thus far, but I had no idea where my faith journey was heading. Yes, I wondered why this had happened, what God wanted me to learn and how I should view it. We all know that bad things happen to good people and good things happen to bad people. We always want to know why and often the answer we get is that we may never know why in this lifetime so we just have to live with it. I've heard a lot over the years about people with terrible injuries and diseases "Борбите" or "battling" those things which seek to either ruin or take their life. Friends and relatives have been touched by, and some lost to, injuries or disease. Now it is my turn.

What I came to realize is that I had stopped growing spiritually and I was barely being effective in God's Kingdom. God wanted so much more from me but I had succumbed to "The Rat Race" and devoted myself to my work. Don't get me wrong, work is important, but so much more had suffered. My relationship with my wife, my time and service to God and the joy was gone from my life. Through this time of a changed life, where the daily routine of getting up and going to work is a draining physical challenge for me, I've seen myself as battling CES as though my faith, grit and determination were being tested. While they were being tested, that wasn't all. My focus had been on recovering far more than the doctors and physical therapists ever thought I could, further than the medical research said I could. I was going to win my "Battle". I didn't, and don't, hold out the idea of a complete recovery but my goal has been to be able to walk without assistance again - a lofty goal for someone with CES.

It was my attitude that needed changing. I saw this as a challenge where my faith would see me through and coming out the other side of this I would give the credit to God. I would be a faithful soldier in His service. Nothing wrong with that, but... God wanted me. All of me. He has wanted all of me for a long time. I thought I had given myself to Him fully many years ago. He has used me in so many ways everywhere I've lived. But as I said, I had slowly slipped back in to taking His blessings and running with it for my own purposes without even considering His. My wife tried to help me see it, but I was too focused on my goal - which had been so out of reach and now, because of God's blessing, was within my grasp. My attitude had slowly changed and was no longer good. God's smackdown on me physically also affected me emotionally, mentally and spiritually as well. На крајот, everything was stripped away but the spiritual. I found that I had taken myself back from God and He was calling me to give myself completely to Him. Only this time, I understand there is much more depth in this commitment than I ever thought possible before.


In the Ohio derecho storms of June 29, 2012, we lost an old Ash tree that was 85 feet in length. Two men gave us a really good quote on cutting up the tree, removing the stump, and hauling it all away. They figured they could do it in 2 days, 6 hours a day . The stump was incredibly stubborn. Once they started on it, they found it had thick roots running out in all directions for many, many feet. It was too thick for their saws. They chopped at it with axes and worked 3 days from morning till dark. They even had another person come help. And still the stump remained. Finally they rented a stump grinder and did their best. That stump beat them badly for days. In the end, they accomplished what we needed leaving a small mound where the tree had been, сепак, there are still roots under that mound. And they had spent over 40 hours on the project. Their quote earned them less than $6 per hour.

That's how it is when I first gave myself "fully" to God. I saw what looked like full commitment and made that commitment. Over time, there was more and more revealed but I had my goals and dreams too and there was no time, no room, for truly giving myself to God as fully as He wanted. In time, I took back what I had given Him. Suddenly, this year, God changed all of that. Stricken with an injury that would change the rest of my life, taking away many of the things I wanted to do and accomplish, I now had time for Him. I've learned that He wants all of me, and I've made that commitment to Him. Сега, whatever recovery I have is fine with me. Of course being who I am, I will still be pushing for the best results possible. As with many whom God used in the past, He has place His mark of ownership on me - my CES. It is a reminder of whose I am, whose strength I depend on, and who has complete control of my life. We are not to give God a little, or even a large, part in our lives. He wants our whole life to be a part of His. He wants to live out His life through us. That's what the Bible means when Paul wrote in the 8th Chapter of Romans that we who believe are being shaped and molded by God to be just like Jesus. Not just our character, but character drives motivation, and out of motivation comes actions. God uses the events in our lives to transform us (Romans 12), and He transforms us into people who think, act, speak, and love just like Jesus. Why? So He can reach people who don't know, or those who don't care about His love.

No wonder so many in America today don't want anything to do with Christianity or church - look at how we Christians live! That isn't God's plan. Time for me to get with the plan. And I no longer fight CES, but it is a mark of ownership on me and of my commitment to God. So it is now "Мојот живот со cauda equina синдром" and thus the new name for my blog.


 

Зајакната со Zemanta