Назад приказна – CES | Месец 3 со cauda equina синдром

Добредојдовте на назад приказна, Дел 3.

Овие мислења ќе се фатат од кога бев погодени со Cauda коњски синдром додека почнувајќи мојот блог во месец 4.

17 април, 2013, Дома:

Од мене - мојата рехабилитација продолжува и јас сум гледањето на подобрување, кој е добредојден, но не секогаш пријатен. Како што јас започне да добива чувство назад во област, тоа е обично болката што ја чувствувам. I've had a lot of pain related to a very tight piriformis мускулите во мојот десниот колк. I've had exercises and stretches for it, кои помогнаа некои. Како што некои други болки стивнаа, тоа е време да се концентрираат на најголемите болка чувствувам во моментов и дека е на врвот на хип на задната страна. Таа доаѓа од заврзана до, горниот крај на piriformis.

Понеделник во Физикална терапија, мојот терапевт требаа околу 5 минути да се направи длабока мускулите масажа на тоа место. Тоа "боли добар" цело време. Неколку минути по масажа, болката се намали на ништо. Имав многу подобро мобилност, нема болка од одење или седи! Понеделник и првиот 1/2 на вторник беа одлични. Потоа, се разбира, мускулите почнаа затегнување повторно. Четврток имам мојата следна PT сесија. Ким се случува со мене и мојот терапевт, Кери, се случува да ја покаже каде и што да направам,. За време на ослободување од таа болка, Ми треба многу малку болка лекови. Now that is a goal I'm looking for!

I'm working 1/2 Времето сега, и со Португалија и уште обновата издржливост, која работи добро за мене. Јас ќе остане на 1/2 - 3/4 време уште неколку недели потоа се обиде да го направи назад кон полно работно време.

Чувство обнови во последната недела:

Право надвор бутот (делови) - Резултатот е тоа што јас го чувствувам тесни, воспалени тетива таму сега
Задници на нозе - Сега можам да се чувствувам кога подот е кул
Врвот на десната нога - anything that touches it feels like I'm being stung by a wasp
Двете телиња - Сега можам да се чувствувам болки тие се имаат

Уште вцепенен / нема чувство:

Грб и препоните области
Бутовите - задната страна, горниот 4 инчи само, двете нозе
Долниот дел на нозете - Можам да кажам допир на овие области, без болка во потколениците или страни, телиња грчеви иако
Нозе & Глуждовите - сепак најмногу вцепенен

Уште е тешко да се балансираат - Јас може да издржи без помош за 60 - 90 секунди, Јас може да достигне кратко растојание (во одредени насоки само) за објекти

Седи - уште тешко да седат за долго. Некои столици можам да трае еден час, други 10 минути. И колку долго можам да поднесам да седат во која претседава промени од ден на ден.

Одење (со патнику) - болка од piriformis обично ме ограничува да шетаат 400 метри во еден момент со долга одмор во меѓу

Одење (со трска) - Сега можам да одам кратки растојанија (<50 нозе) со трска. Многу заморно да го стори тоа, so I don't do it much. Терапевт препорачува 3 краток трска шета ден.

Одење (неприпомогнат) - Можам да одам многу бавно, направи мртви сигурни на мојата рамнотежа за секој чекор, за растојание од 5 - 8 нозе. Ова е ново.

Резиме - напредокот, долг пат да се оди уште. Задржи на моли за Ким и мене како се уште има други прашања од синдромот на cauda equina кои, најверојатно, никогаш да не се врати во нормала и да влијае на секојдневниот живот. Овие се најтешките како што не постои третман на располагање за овие прашања, тоа е само до Господ дали оштетување на нервите лечи или не.

Нашите надежи и верата се во Бог's hands. Слава на Бога за Неговите благослови!

26 април, NovaCare рехабилитација, Westerville, OH:

Од мене - И денес е тажен ден на сорти. It is my physical therapist's last day here in Ohio. Таа е доктор на Физикална терапија студент кој се прави нејзината последна стажирање во NovaCare во Westerville. По денешната, таа ќе биде завршена и се упати назад кон Бафало, Њујорк за да дипломираат. Алал да му е, Кери!

NovaCare имаше збогум на партијата за нејзината вчера со Шрек тема. Кери беше облечен како магаре. Како за мене, the following picture will confirm what some of you have thought about me for a long time....

Кери

 

 

20 април, 2013, Дома:

Од мене - Bummer... но добро, Се надевам дека. На предната страна од мојата десна бутот се чувствува како да е чешање. Се разбира, кога јас го изгребат, I don't feel a thing. But I'm hopeful that this is an indicator of feeling coming back to that area. Сепак, nothing escapes the fact that it is a total bummer having a body part itch and not be able to get relief from scratching it 🙂

А со тоа и, доаѓаме до крајот на назад приказна. Продолжи со Месец 4>>>

One thought on “Назад приказна – CES | Месец 3 со cauda equina синдром”

Comments are closed.