CES | Месец 8 со cauda equina синдром

ces awarenss wristbandМојата 8та месец со Cauda коњски синдром е во книгите сега и она што за еден месец! Ние се пресели назад во нашата стара куќа на септември 6та и почна процесот на отпакување. Зедов време надвор од септември 6 - 15 па можев да им помогне на следење на потег (а можеби дури и да помогне малку.) Ние сме биле тоа земајќи полека, мерење на нивото на енергија и болка. Мојата жена и јас уживав нашето време заедно неизмерно. Дадовме благочестив пати заедно и потоа се дискутира тоа во длабочина, често трошење еден час или повеќе на ден на него. Дознавме дека има многу вистина во изјавата, "Поблиските неколку добива на Бога, поблиску тие се еден на друг. "Имавме голема време на се враќа во релаксирана атмосфера. Ние сигурни потребно ова време!

Само пред крајот на месец 7, Јас достигна ниска точка во борбата против CES. Долгите денови на физички предизвик, емоционална патарина, и притисокот врз мојата сопруга, како и дојдоа до главата. И јас не ја знам тогаш, но Бог ме подготвува за она што беше само неколку дена далеку. Тој ми ги срушат целосно како го поминав неколку часа една ноќ, плачејќи и плаче за Него. Бев во потрага по одговори и разбирање. На крајот, Јас го поминав физички, емотивно, ментално и духовно. Тогаш немаше ништо. Нема поттикнувајќи, постои утеха, нема одговори. Заспав.

Blessed be your nameВеднаш по будењето следното утро, Знаев Бог одговори. Неговиот мир беше врз мене како никогаш порано и јас се чувствував својата удобност ме завиткување. Не е во физичка смисла, но само знаејќи, во текот на моето битие, дека имаше слушнато и беше ја покажува Својата љубов за мене. Тоа се промени мојот поглед на животот, Cauda Конски синдром ми, и многу повеќе. Јас дури и го смени насловот на овој блог. Можете да прочитате повеќе за тоа овде - http://wp.me/p3A64Y-7V

Во текот на студијата јас и жена ми се прави заедно откако се пресели, секој од нас (одделно) дојде до сознание дека ние имавме полека зема назад нашите животи од Бог и дека Тој беше ако ни се јавите назад кон целосно извршување на Него. Ние ја испитавме длабочината на таа обврска бидејќи беше јасно дека тоа е далеку повеќе отколку што некогаш сте се смета да биде. Како што секој го сфати тој ден, Словото потона во. Таа вечер, Му реков на жена ми дека одлучил да одат сите во - дава мојот живот на Бога за Неговиот цели. Таа ги направила истата одлука. Ние се радуваше заедно.

Во месец 8, Јас, исто така дојде до крајот на патот за правно дејство во врска со моите cauda equina синдром. Морав 2 посебен закон фирми се погледне на случај за можна небрежност тврдење. Двете адвокати велат дека без сомнение постои медицински небрежност посветени на мене. Сепак, под Охајо закон, "вредноста" на медицински небрежност случај се определува со колку подобро вашиот исход би бил ако небрежност направи разлика. Јас сум бил многу благословен од Господ во моето закрепнување досега. Повеќето кои се погодени со cauda equina синдром се оставени главно или целосно немоќни за остатокот од нивниот живот - справување со болка, вкочанетост / недостаток на чувство, мочниот меур и дебелото црево проблеми и сексуална дисфункција.

Сум напорно, бидејќи мојот хирургија, трошење една недела во Акутна Рехаб во болницата потоа 2 месеци од амбулантско Физикална терапија. Јас го направив мојот тегне и вежби верно. Јас волја вратат на работа и работел низ болка за неколку месеци. Моето закрепнување, од објективни стандарди, е извонреден. Мојата прогноза во времето на операцијата беше во најлош можен исход категорија поради небрежност и доцнење во дијагностицирање и лекување на CES. Бог на сите нив измамени. Јас се уште ги имаат сите од горенаведените проблеми, но тие се доста податлив со соодветен третман и разумен ограничувања на моите активности. Јас сум во топ 5% на исходот можности. Така можете да видите дека имаше небрежност не се случи, мојот вистински исход не би било многу, ако некој, подобро отколку што е. Законски, тоа значи дека небрежност не е важно. Јас ќе се занимаваат со овие симптоми и ограничувања за остатокот од мојот живот, но бидејќи јас сум го прават подобро отколку што треба, тоа не е вредно ништо. Знаеш што? Ќе го земам моето закрепнување во текот имаат направено лошо доволно да се има добар небрежност случај - Секој ден!!!

Недела по мојата сопруга и јас извршување и дава целосно на Господ беше еден од големата духовна напад врз нас. Сè што би можело да тргне наопаку не, 10 пати го направив. А потоа некои! Никогаш не сум видел нешто слично на ова во мојот 55 години. Бевме толку совладан со проблемите кои се појавија со сè, од борбите со бескрупулозните бизнис, на осигурување прашања со здравствени, дома, живот и авто осигурување, да пошта ќе водат за исчезнати (го зеде една важна писмо 20 дена да го направи 40 милји), аптека нарачки исчезнуваат во транзит (и не може да се постигне некој во компанијата да го поправам), до автомобил проблеми, и многу, многу повеќе!

На прв, ние падна назад кон нашите стари начини и почнаа да се чувствуваат премногу задоволни и лути. Но Бог не се случува да се, да се вратиме на она што бевме. Тој ни покажа дека тоа е духовна напад и ни смири со својата удобност. Знаеш што, Тој беше во право. Ништо од тоа не го изненади, Тој има нашите животи, па Тој може да направи она што тој сака со нив, и резултатот беше неверојатна. Ние се стави надвор молитва барање и многу луѓе од целата земја се молеше. Бевме заштитени и нападите престанале.

Во остатокот од месец 8, Јас сум сега патување 100 милји на ден, двупосочен. Јас може да се направи патување во работа во само 45 минути. Сепак, патување дома трае околу 65-75 минути. Во старите денови (Минатиот месец), Би работел сам во една tizzy со патот бес во тоа време! Сега, Бог е во контрола на кога ќе се дојде до работа и кога ќе стигнам дома. Јас само уживаат во разговор со Него и да бидат љубезни кон другите возачи, кои се очајно истрошен. Јас се користат да гордост себеси на мојата "одлични" возачки способности што ми дозволивте да се движат низ сообраќајот побрзо од другите. Сега го возам да им помогне на другите, иако тие не често ќе го знам тоа. И можам да добијам многу поголеми задолжен од новиот начин!

Charles Spurgeon (C.H. Spurgeon)
Чарлс Spurgeon (C.H. Spurgeon) (Фото кредит: Википедија)

Во краток преглед, на крајот на месец 8, животот е добра. Тоа сигурно не е она што јас би дизајнирани или сакаше од индивидуалните аспекти. Но на целата територија на она што Бог го направи во мојот живот и направи во мене со Неговиот однос со мене, е одлично! Го сакам жена ми повеќе отколку што некогаш сум знаел би можело да сакам. И љубовта кон мојата христијанско семејство е умножен многу пати. Мојот живот сега е фокусиран на тоа како можам да им помогне на другите како што одат низ животот знаејќи дека Божјата желба за мене е да стане, со зборови, мисли, и активности, продолжување на Исус. Кога другите комуницирате со мене, тие мора да се види Исус и Неговата љубов за нив. Тоа е она што ме води сега. Тоа е она што треба да се вози сите кои се нарекуваат себеси христијани. Чарлс Spurgeon еднаш рече, "Секој христијанин е или мисионер или натрапник."Кој сте вие?

Месец 8 = Повеќе нормална емотивна, повеќе промена на морничав не е болна во морничав болни (ова значи движење кон нормален чувство), и подобро дебелото црево & активност на мочниот меур. Јас му беше кажано на нерви ќе се регенерира за една година со повеќето од регенерација се случуваат во првата 6 месеци. Би немаше значајни промени од месец 2. Можеби и сум бил премногу зафатен Борбите Cauda equina синдром, наместо живеење со тоа. Јас не одам да се каже дека ова е награда од Бога за добивајќи награда од Него, бидејќи јас не верувам Тој работи на тој начин. Тој нè љуби сите нас и сака сите нас да му верувате во Исус, прво за спасение и второ за живот. Сето она што Тој им овозможува или предизвикува во нашите животи се да не доближат до овие две цели - прво да се потпрат на Исусовата смрт во нашето место, како единствен начин може да имаме право однос со Него и да живее со Него во рајот еден ден. Откако ќе се направи тоа, Бог се фокусира сите од Неговите ресурси кон нас за да ни прават во слики на Исус - ние сме моделирани да имаат вид и љубовен зборови како Исус, имаат милостив и дарежлив мисли како Исус, и не WWJD (Што би Исус Дали?) но WDJD - Што Дали Исус Дали? Како тој дејствува со љубов за другите и за Отецот? Не она што мислиме дека Тој ќе дејствува како врска нешто денес, наместо да дејствува надвор од Неговата љубов во сите нешта.

Што еден месец! Каков живот! Ви благодариме за читање, моето семејство, моите пријатели, и мојот поширокото семејство во Неговиот Дух.

Зајакната со Zemanta

2 thoughts on “CES | Месец 8 со cauda equina синдром”

  1. hi,my name is lisa, i found your blog searching about caudal equina syndrome. i am very happy that i found you. i am christian asweel,and i have the same symptoms as you.i live in united kingdom,i am only 25 years and i am in month 7. in 18 may 2013 i was having the surgery of decompression after the 4 days after the delivery of my baby on the 14 th of may.i was developing caudal equina after an epidural injection which was causing a hematoma and pressed over my spinal nerves.i am a lot much better and i give thanks God that he cares for us and loves us so much.we need to trust him and no matter what doctors are saying,,, we have our God which is our almighty saviour and can make miracles. i am depressed sometimes ,,,i have no hope,,,but in those moments i start praying and God is helping me going forward. please accept my mistakes on writing,,i am not a very good english speaker.keep in touch,i will pray for you for a complete and healthy recovery..all the best for the new year! God bless you!!

    1. Thank you for your story, Lisa! My wife and I will be praying for you. I have also had times of depression and many times of feeling like God has turned His back on me. As you say, we know He loves and cares for us. It takes time, and a lot of talking with God, before we come to realize that He will use anything (Cauda коњски синдром) which comes into our lives for good. We have to seek that good and know that He will bring it about someday. Maybe not when we want it, but when it fits His plan. I do not update my blog much, but you’re always welcome to come back.

      There are several organizations in the U.K. which help people with CES adjust. Claire, at the Cauda Equina Syndrome Association is a good resource. Her website is http://www.cesassociation.org.uk and their Facebook page is https://www.facebook.com/caudaequinacesa

      May God help you to grow closer to Him and bless you, Lisa!

Comments are closed.