Cauda коњски синдром – Непредвидени олеснување

I really didn't want to believe it...

Но, денес тоа е сигурно.

Минатата недела, Јас се зголеми проблеми со мојата рамнотежа. Now that really helps when I've also got a torn peroneal тетива на десниот глужд! Како и да е, Четврток вечер ми Cauda коњски синдром покренато на ante - Добив зголемена болка во десната нога / глуждот (нервна болка, грчеви во мускулите, имагинарни болка - сето тоа).

ps21v14Значи замислете мое изненадување кога доцна во сабота, само пред спиење, рамнотежата врати заедно со голема мера се намали болката!! I went to bed thinking it to be a fluke. I didn't mention it to my wife because I thought it was just one of those transitory things we get when we suffer with CES.

И недела наутро, болката сеуште беше многу ниска. We went on to church and came home. I waited for the pain to increase... After returning home from church Sunday evening I was very hopeful that a permanent change had occurred, но сепак јас чекав.

При будење ова утро, моите нозе чувствував како да сум би можеле да работат на нив повторно, ако не за тетива. Of course my legs wouldn't let me run anyway, но тој сега е над 36 часа - доволно долго за да се изјасни дека мојата нога болка е драматично променета на подобро. All of this just after the 1 години марка. In fact, како што јас ја објавите оваа, утре се одбележува 1 годишнината од моите декомпресија хирургија.

moving-forward-quotes253

I've also regain some feeling in the back (тетивата) областа на мојата лева нога - that's new feeling too! So progress continues. God has a wonderful sense of timing - Токму кога мислите дека ви е потребно охрабрување во една област, Тој ви дава охрабрување во друга. And that encouragement reaches out and stretches itself right into the area you need it to go. So that is a double blessing! Ви благодарам, Господ!

Continuing the walk...

D.V.

Дејвид

 

Назад приказна – CES | Месец 3 со cauda equina синдром

Добредојдовте на назад приказна, Дел 3.

Овие мислења ќе се фатат од кога бев погодени со Cauda коњски синдром додека почнувајќи мојот блог во месец 4.

17 април, 2013, Дома:

Од мене - мојата рехабилитација продолжува и јас сум гледањето на подобрување, кој е добредојден, но не секогаш пријатен. Како што јас започне да добива чувство назад во област, тоа е обично болката што ја чувствувам. I've had a lot of pain related to a very tight piriformis мускулите во мојот десниот колк. I've had exercises and stretches for it, кои помогнаа некои. Како што некои други болки стивнаа, тоа е време да се концентрираат на најголемите болка чувствувам во моментов и дека е на врвот на хип на задната страна. Таа доаѓа од заврзана до, горниот крај на piriformis.

Понеделник во Физикална терапија, мојот терапевт требаа околу 5 минути да се направи длабока мускулите масажа на тоа место. Тоа "боли добар" цело време. Неколку минути по масажа, болката се намали на ништо. Имав многу подобро мобилност, нема болка од одење или седи! Понеделник и првиот 1/2 на вторник беа одлични. Потоа, се разбира, мускулите почнаа затегнување повторно. Четврток имам мојата следна PT сесија. Ким се случува со мене и мојот терапевт, Кери, се случува да ја покаже каде и што да направам,. За време на ослободување од таа болка, Ми треба многу малку болка лекови. Now that is a goal I'm looking for!

I'm working 1/2 Времето сега, и со Португалија и уште обновата издржливост, која работи добро за мене. Јас ќе остане на 1/2 - 3/4 време уште неколку недели потоа се обиде да го направи назад кон полно работно време.

Чувство обнови во последната недела:

Право надвор бутот (делови) - Резултатот е тоа што јас го чувствувам тесни, воспалени тетива таму сега
Задници на нозе - Сега можам да се чувствувам кога подот е кул
Врвот на десната нога - anything that touches it feels like I'm being stung by a wasp
Двете телиња - Сега можам да се чувствувам болки тие се имаат

Уште вцепенен / нема чувство:

Грб и препоните области
Бутовите - задната страна, горниот 4 инчи само, двете нозе
Долниот дел на нозете - Можам да кажам допир на овие области, без болка во потколениците или страни, телиња грчеви иако
Нозе & Глуждовите - сепак најмногу вцепенен

Уште е тешко да се балансираат - Јас може да издржи без помош за 60 - 90 секунди, Јас може да достигне кратко растојание (во одредени насоки само) за објекти

Седи - уште тешко да седат за долго. Некои столици можам да трае еден час, други 10 минути. И колку долго можам да поднесам да седат во која претседава промени од ден на ден.

Одење (со патнику) - болка од piriformis обично ме ограничува да шетаат 400 метри во еден момент со долга одмор во меѓу

Одење (со трска) - Сега можам да одам кратки растојанија (<50 нозе) со трска. Многу заморно да го стори тоа, so I don't do it much. Терапевт препорачува 3 краток трска шета ден.

Одење (неприпомогнат) - Можам да одам многу бавно, направи мртви сигурни на мојата рамнотежа за секој чекор, за растојание од 5 - 8 нозе. Ова е ново.

Резиме - напредокот, долг пат да се оди уште. Задржи на моли за Ким и мене како се уште има други прашања од синдромот на cauda equina кои, најверојатно, никогаш да не се врати во нормала и да влијае на секојдневниот живот. Овие се најтешките како што не постои третман на располагање за овие прашања, тоа е само до Господ дали оштетување на нервите лечи или не.

Нашите надежи и верата се во Бог's hands. Слава на Бога за Неговите благослови!

26 април, NovaCare рехабилитација, Westerville, OH:

Од мене - И денес е тажен ден на сорти. It is my physical therapist's last day here in Ohio. Таа е доктор на Физикална терапија студент кој се прави нејзината последна стажирање во NovaCare во Westerville. По денешната, таа ќе биде завршена и се упати назад кон Бафало, Њујорк за да дипломираат. Алал да му е, Кери!

NovaCare имаше збогум на партијата за нејзината вчера со Шрек тема. Кери беше облечен како магаре. Како за мене, the following picture will confirm what some of you have thought about me for a long time....

Кери

 

 

20 април, 2013, Дома:

Од мене - Bummer... но добро, Се надевам дека. На предната страна од мојата десна бутот се чувствува како да е чешање. Се разбира, кога јас го изгребат, I don't feel a thing. But I'm hopeful that this is an indicator of feeling coming back to that area. Сепак, nothing escapes the fact that it is a total bummer having a body part itch and not be able to get relief from scratching it 🙂

А со тоа и, доаѓаме до крајот на назад приказна. Продолжи со Месец 4>>>

Назад приказна – CES | Месец 2 со cauda equina синдром

Добредојдовте на назад приказна.

Овие мислења ќе се фатат од кога бев погодени со Cauda коњски синдром додека почнувајќи мојот блог во месец 4.

16 март, Fisherman's Wharf Restaurant, Колумбо, OH:

Од мене - Откако се промени работни места минатата година, Имав планирано за обединување на мојот поранешен кадар. We had planned it for March 16th and just because I couldn't walk, беше zonked на апчиња болка, и потребни пелени дека нема причина да се одложи. Се сретнавме за ручек и имаше одлично време!

sm_The whole group

18 март, 2013, Дома:

Од жена ми - Ние нареди rollator за Дејвид која има корпа (неговата "чанта" of sorts--with wipes, пелени, meds, целата 9 дворови) и едно биде да се закачи за нашата столица. Сега тој навистина може да доживее независност колку што е можно. The therapy we're doing at the house keeps him stretched and a bit more limber by the day, иако ми се чини дека многу висок планина за искачување. Неговата д-р. е изменета неговиот лекови, и се надевам дека глуждот оток ќе се повлекува толку повеќе тој може да оди. Ние сме толку благословен и среќен да се знае дека луѓе не држат во молитва. Ви благодариме длабоко!

19 март, 2013, Дома:

Од жена ми - Дејвид ја започна својата амбулантско (надвор од куќата) физикална терапија ова утро. Неговите сеанси ќе биде околу еден час, два пати неделно, за сега во Westerville (за 20 мин далеку). Локацијата е прилично блиску до своето работно место, па кога тој се врати на работа, they'll be handy and have extended hours. Тој помина добро денес и биле дадени повеќе компоненти во рутински да го направите двапати или 3 x на ден, со отпечатоците, и тој е "чувство на се протега" денес повеќе од вообичаеното. Ние продолжуваме чување на неговите исход во молитва и се убедени дека Отецот ќе заздрави Неговиот начин, Своето време, за Неговата слава!

27 март, 2013, NovaCare рехабилитација, Westerville, OH:

Од мене - I'm 4 сесии во мојот амбулантско терапија и добро напредува. Јас план за враќање на работа следниот понеделник. Јас се уште мора да го користат патнику да одиме, но можам да одам на моето за неколку чекори пред сум во можност да се одржи рамнотежата. Моите нозе се доволно силни, тоа не е во можност да се чувствуваат она што моето тело прави на моите нозе (рамнотежа) тоа е голем недостаток во овој момент. Јас се уште сум вцепенен од околу 3 инчи под мојот појас надолу кон средината на бутот, а потоа морничав-вцепенен и многу тендер од колена надолу до прстите на нозете (освен потколениците - Имам нормална чувство таму.) Јас сум подобар во можност да се предвиди потребата за бања стоп, па можеби наскоро инконтиненција ќе биде нешто од минатото. Тоа е голем дел од предизвикот сега. Се навраќам на хирургот во четвртокот за мојот прв следи со него. И сега сум во можност да се вози повторно.

Ви благодариме на сите кои биле моли за нас. Тоа е дефинитивно време на борбата за нас во физички царството и на сите ваши поддршка е и посебен и ценети од страна на нас. Сите ние те сакам!

>>>> Месец 3

Назад приказна – CES | Месец 1 со cauda equina синдром

Добредојдовте на назад приказна.

Овие мислења ќе се фатат од кога бев погодени со Cauda коњски синдром додека почнувајќи мојот блог во месец 4. So join me as we look back at the beginning...

25 февруари, 2013, Риверсајд Методистичката болница, ден од мојот декомпресија хирургија:

Од жена ми, Ким - Дејвид беше симнат однапред оп на 5:30 ова утро. Хирургија беше во 7:30. Од страна на 9:30. Сите мина добро, но тој се уште има остаток на пецкање во нозете. Тој не се преселил многу на целиот ден; болка е во 2 (Многу подобро отколку пред). Утре тој го гледа Phys терапевт и ако тој може да оди тој може да оди дома велат. Но, тој не го имаше BM, се уште има катетер, и тие беа загрижени со неговите бубрези. Па тој мораше ултразвук од нив. Можеби утре ќе знаеме повеќе. Благодарение толку многу за сите молитви! Тој продолжува да ни благослови со таква движење на охрабрување ние сме awestruck. Благодарение толку многу!

28 февруари, 2013, Риверсајд Методистичката болница:

Од мене - Today should be my last in the medical side of the hospital. Планот е за мене да се започне интензивна рехабилитација терапија на болнички основа тука во болницата. I don't have much pain, но се уште постои вкочанетост и пецкање од моите колкови до петици. Мојата десна страна е послаба од левата, но сум во можност да се нагоре на моите нозе и да одиме 50+ нозе (Јас не одеше од 2/11, па таа се чувствува добро, дури и ако тоа е предизвик и се додава на болка.)

No one knows how long for the rehab yet... Тие велат дека насекаде од неколку дена до неколку недели. Се разбира, Јас би можеле да одат дома денес и рехабилитација таму, but the house isn't suited to it and I still need a good bit of help that Kim is unable to provide. Ви благодарам на сите за вашите молитви и мисли во ова време. Сега тешко дел започнува, и ние се уште треба молитвите. Сите ние те сакам!

2 март, 2013, Акутна Inpatiant Рехаб центар, Риверсајд Методистичката болница:

Ажурирање од Ким на Давид - Неговата професионална и физикална терапија сесии се продуктивни; неговата долниот дел на грбот низ колковите уште го тагувам, но никаде во близина како лошо како порано; hamstrings се премногу тесни и бараат вежби за истегнување како што не неговото јадро; 6 сесии денес дисперзирани thruout наутро и попладне часа; тој доби добри спиење минатата ноќ и се надева дека tonite како и. Ногата стабилност е најголемата пречка сега. Тој ги користи патнику & специјални тоалет столче, но е во состојба да се добие во и надвор од креветот во ред, и одиме на половина пат околу рехабилитација единица на 6-ти кат сега. Сето ова е потребно време. Тој се уште е catheterized и ќе биде добро во наредната недела или подолго во зависност од некои контрола на мочниот меур тест во средата. Неговата утроба се олабави речиси премногу сега !! ;О Ние толку цениме секој се моли толку ревносно и постојано за обновување. Дури и со испитувања на свој, сеуште се молат. Дека е љубов за тебе! Голема прегратки на сите.

3 март, 2013, Акутна Inpatiant Рехаб центар, Риверсајд Методистичката болница:

Од мене - The staff tells me I will be finished at the rehab unit on Wed (6та)! I just hope that my week left knee doesn't slow that down.

3 март, 2013, Дома:

Од Ким - Добро, it's good to have David home again! Сега за дисциплинирање на секој од нас да бидете сигурни дека тој добива PT вежби направено (некои тој го прави, некои треба да се направи во / за него). Тој се уште е распуштен во двете области, so we're keeping the Depends folks in business 🙂

Благодарение толку многу за молитви, и ние му благодариме на Бога за Неговата секретарка во Неговиот пат, Во негово време. David's not out of the woods yet with his walking/stability though. We'll keep y'all posted.

12 март, 2013:

Мојот прв месец со cauda equina синдром краевите ... Месец 2>>>>