Padrejtësi – My cauda Equina Sindromi Story Ligjore

Malpractice - 165/365 Because ajo është e rrallë, disa që zhvillojnë Sindromi kuajve cauda janë viktima të neglizhencë mjekësore. Tregime anekdotike bollëk, së bashku me disa të dokumentuara, e CES duke u sjellë në ose bërë më keq nga neglizhencë. Given the laws covering malpractice in varying jurisdictions and the variability of each person's CES, askush nuk mund të jenë të sigurt nëse ekziston një rast apo se si do të kthehet. Kjo është historia ime. Ajo është shqyrtuar prej 2 Ohio avokatët të cilët kanë përvojë në rastet e keqpërdorimeve cauda Equina Sindromi. You won't like what it says about our legislatures, Sistemi ligjor, dhe i arsimit mjeku sigurisht.

My cauda Equina Syndrome filluar me lëndime tim. Brenda 10 orëve nga fillimi i simptomave të mia CES, Unë kam qenë në një dhomë të urgjencës në Westerville, OH. Pas zgjuar në mëngjesin e shkurt 12, 2013, Kam gjetur se unë jo vetëm e kishte mbrapa të rënda dhe dhimbje sciatic e një natë më parë, por tani unë u mpirë nga bel poshtë! Unë nuk mund të shfuqizojë fshikëz tim as pastroj. Unë nuk mund të lëvizin këmbët e mia deri këto 3as poshtë dhe pa ndjenja në këmbët e mia dhe të këmbëve, Unë nuk mund të balancojë. Këto janë të gjitha simptomat klasike të cauda Equina Sindromi. Për fat të mirë kemi pasur një karrige me rrota (dhe disa pelena të rritur) dhe vetëm pas 10 paradreke, I ardhur në ER në karrocë e mia.

Ne i kishin thënë se ky ER ishte e shpejtë dhe efikase, dhe ishte i afërt me zyrën e mjekut i cili dyshuar cauda Equina Sindromi dhe na dërgoi në një ER (me drejtime specifike të ketë një MRI bërë.) Menjëherë pas mbërritjes në ER, Unë kam qenë me rrota në një sallën e provimit dhe unë transferuar nga eci në tryezë provimit. Pjesë thelbësore e mia janë marrë dhe infermiere mashkull caktuar për mua erdhi në për vlerësimin fillestar. He stood about 5' 4", për 150 £, një të këndshme. individ i cili filloi të pyetur në lidhje me simptomat e mia. Me përmendur cauda Equina Sindromi tim, ai e pyeti nëse ishte papërmbajtur. Unë i thashë, "Nuk. I can't go!" Ai pastaj më kërkoi të ngriteni. I told him I couldn't. Unë e dija se do të bien të drejtë mbi, not because my legs wouldn't support me but because I had no balance. Dhe e dija se korniza e tij e vogël do të përshkuar nga tim 6 këmbë i gjatë, 325 Trupi kile. No way he can stop me from falling over if he doesn't prevent it to start with. Unë i thashë atij në mënyrë, por ai këmbënguli. Rezultatet ishin të parashikueshme. Në këmbë, Unë menjëherë filloi tilting (larg atij, natyrisht) dhe mbi shkova. Infermierja mund të ndalet më atë. Karrige kodrina para një tavolinë fikse ishte në përputhje me lëvizjen e mia. Unë kam qenë në gjendje për të rrëmbyer pjesën e pasme të karrige dhe si ajo mbështjellë në tavolinë, ajo mbyllur në dhe unë kam qenë në gjendje për të ndaluar rënien e mia. Ai më pyeti sërish nëse isha papërmbajtur. Unë u përgjigj siç e kishte më parë. Kjo arriti në përfundimin e provimit fillestar.

Një kohë më vonë infermierja u kthye në. Ai më tha se mjeku ER kishte urdhëruar një MRI për mua. Makinë MRI është e vendosur në anën tjetër të këtij Campus Ohio Shëndeti Mjekësi dhe nuk kanë një hapje për mua për pothuajse 4 orë. Unë kisha për të pritur, në atë tryezë provimit, në dhimbje, gjer atëhere. Infermierja e ka kontrolluar mbi mua disa herë, një herë duke sjellë mua një çift të pelena zëvendësimit si fshikëz ime ishte aq e plotë që u rrjedh (I still couldn't go!) Fatmirësisht, gruaja ime kishte disa snacks në çantë e saj, ose unë do të kishte qenë pa ushqim për më shumë 10 ore se ditë - jo e mirë për një diabetik! Askush nuk pyeti kurrë në qoftë se unë kam qenë i uritur, edhe pse Unë kam qenë atje me kalimin e kohës drekë. Rreth 2:15 mëngjesit. infermiere erdhi dhe më mori në makinë MRI. Siç kemi rrota në, Unë mund të shoh se makina ishte një tip i vjetër që ka qenë shumë i vogël. Unë nuk mendoj se unë do të përshtatet. Ata më tha se testi do të zgjasë rreth 45 minuta dhe që unë e nevojshme të qëndrojnë të palëvizshëm të jetë e mundur (e lehtë për të bërë, kur ju vlerësoni dhimbjen tuaj në një 10 dhe ju nuk jeni mjekësore - NUK). Unë u vu në makinë dhe të kam bërë të arsyeshme, megjithatë, si unë u përpoq për të marrë frymë,

The opening in a GE Signa MRI machine
Hapja në një makinë GE Signa MRI (Kreditit Foto: Wikipedia)

Unë nuk mund të zgjerohet plotësisht gjoksin tim për të marrë në një frymë. Unë mund të marrë jo më shumë se 1/2 një frymë para shtrëngim të makinës penguar zgjerimin e mëtejshëm të gjoksit tim. Pas disa frymëmarrje të pjesshme, Unë e dinte se unë nuk mund të marr frymë në këtë mënyrë për 45 minuta. Unë u tha atyre kështu që dhe unë u hoq nga makina - ajo ishte vetëm pak a shumë të vogël. Si unë u rrota përsëri në ER, infermiere më tha në lidhje me makina më të mëdha dhe hapur MRI makina në zonën e. Ai tha se, "Ne mund të merrni ju në një nga ato. We'll see what we can do about that." Unë u kthye në tryezë provimit të presë. Një gjysmë ore kaloi dhe askush nuk kontrolluar për mua. Pastaj mjeku ER arriti. Ai më tha se kush ishte ai dhe se ai kishte qenë mbikëqyrjen kujdesin tim. Ai pastaj më pyeti dy herë në qoftë se unë kam qenë papërmbajtur. Përsëri unë u përgjigj me, "Jo papërmbajtur, I can't go!" Pastaj ai tha:, "Ju nuk keni cauda Equina Sindromi. Që ne jemi një dhomë të urgjencës dhe rasti juaj nuk është emergjente, ne nuk mund t'ju rekomandojë tek një strukturë MRI ambulator. I'm going to give you a prescription for Percocet and a referral to our group's back specialist, për emërimin e parë në dispozicion. Ai mund të urdhërojë një MRI për ju." Me se ai ishte shkuar.

Së shpejti, një person erdhi dhe tha gruaja ime dhe unë që 2 më shumë njerëz do të vijnë në, një me fletët e shkarkimit dhe një tjetër për të timon mua nga e objektit. Për 3:15, gruaja me recetë dhe shkarkimit të letrave të ardhur në. Letrat e shkarkimit tha se unë duhet të kthehen në ER, nëse ndonjë nga simptomat e mia marrë më keq në qoftë se unë OSE zhvilluar ndonjë nga këto simptoma:

"Dhimbje Rritja, dhimbje barku, ethe, vështirësi kontrollin zorrë / fshikëz, apo ndonjë shqetësim të mëtejshme."

Kjo ishte në një faqe të udhëzimeve.

Një tjetër faqe deklaroi këtë:

"Ju duhet të kërkoni KUJDES MJEKËSORE MENJËHERË, OSE KETU OSE NË më i afërt DEPARTAMENTI EMERGJENTE, NESE NDONJE nga këto ndodh:

  • Humbja e zorrë ose fshikëz kontrollit (jeni i tokës për veten lagësht).
  • Dobësia e pamundësisë për të ecur ose përdorues këmbën tuaj(s) ose krah(s).
  • Dhimbja nuk lirohet nga mjekim dhimbje.
  • Ethe (temperatura mbi 100.5 F) ose dridhje të dridhura.
  • Dhimbje të forta që zgjidh mbi një rruaza të veçantë (kockë) në shpinën."

Unë qeshi kur kam lexuar këto! Well as much as one can laugh while in the worst pain I've ever felt. Unë tashmë e kishte shumica e këtyre kthimit ose merrni simptoma të menjëhershme vëmendje!! Gruaja tha se këto ishin vetëm udhëzime të përgjithshme e shkarkimit për disqe diskale dhe jo specifike për mua.

Shumica e shteteve literaturë mjekësore që decompressive operacioni duhet të bëhet brenda 24-48 orë ose rezultati është shumë më e keqe. Pasi ata 48 Orët janë zhdukur, you're pretty well going to wind up disabled for the rest of your life. Kështu thotë literatura. I can tell you right now that that is not always the case as I'm living proof, por kjo është një tjetër histori.

Literatura të tjera mjekësore thotë se operacioni duhet të bëhet brenda 6-12 orë për të ndikuar në rezultatin. Ende studime të tjera thonë se koha për kirurgji nuk ndikon në rezultatin. Pse divergjencë e tillë? Cauda Equina Sindromi është e rrallë. Askush nuk e di saktësisht se si të rralla, por hulumtimet e mia i vlerësimeve në dispozicion do të tregonte jo më shumë se disa qindra raste të reja në vit në SHBA.

Ajo në fund të fundit u 2 javë për kirurgji tim që do të kryhen. Kirurgji në Riverside Methodist Hospital në Columbus, OH shkoi mirë, Unë shkova me akut Rehab atje për një javë pas operacionit. Unë pastaj shkova me 15 seancat e terapisë fizike në Novacare në Westerville, OH. Rezultati im është se unë kam disa ndjenja normale përsëri në zonën time bel disi në kofshët e mia dhe në Tom Jery mia. Unë kam ndjesi shpimi gjilpërash të dhimbshëm në pjesë të tjera të kofshët e mia dhe në këmbët e mia. Viçat e mi janë kryesisht të mpirë nëse nuk shtyhej - atëherë unë mund të them muskujt këmbë janë të imët deri, por pjesë e mirë është se unë nuk mund të ndjehen dhimbje. Unë do të shtrihet disa herë në ditë për viçat dhe hamstrings. I use vizion për bilancin dhe dobësi këmbë e ka zvogëluar, i.e. forca është kthyer, në pikën ku unë mund të ecin rreth 500 këmbët me një kallam dhe rreth 125 këmbët pandihmuar. Zorrë dhe fshikëz funksionimi është se ato funksionojnë, Unë thjesht nuk mund të kontrollojë ato, ose të them, kur unë duhet të shkoj - I merrni surpriza. Unë të përpiqet për të shkuar në një orar të rregullt për të shmangur surpriza dhe unë mund të them më të madhe të kohës kur fshikëza im është duke u mbyllur në pikën rrjedh. Kam marrë një minutë apo dy e paralajmërim për lëvizjeve të zorrëve shumicën e kohës, por unë në përgjithësi nuk ndjehen të tyre.

Me fjalë të tjera, Kirurgji im vonuar duhej të lënë mua me aftësi të kufizuara, në shtrat, cathing veten, dhe në vrasësit dhimbje. Unë punoj me orar të plotë, jam ambulator në distanca të shkurtra nuk kanë nevojë cathing, dhe jam më i butë, relievers jo-narkotike dhimbje. Me pak fjalë, shërim ime ka qenë e madhe. Një nga më të mirë. Megjithatë, Unë ende kanë një jetë të përditshme të qenë një sfidë fizike dhe lufta. Kjo nuk do të ndryshojë, por kjo është në rregull (subjekt i një tjetër histori.) Unë bëra një shumë të pyesin nëse unë do të ketë marrë kthehet në normale, ose pothuajse normale, I kishte pasur një operacioni shpejt, brenda 48 orë. Ndjenja që kujdesi mora nga mjeku ER ishte i pakujdesshëm, Kam marrë çdo gjë në një Kolombit, OH avokat. Ai i bëri thirrje në një tjetër avokat në Cleveland, OH një mendim të dytë.

Ata të dy ranë dakord se neglizhencë është kryer, se mjeku ER "pasoi topin" si një nga avokatët e vënë atë. Megjithatë, për shkak të standardeve për pretendimet neglizhencë në Ohajo, dy avokatët mendonin se duke dëshmuar se neglizhenca e mjekut ndikuar në masë të madhe rezultatin tim (Rezultati im me të vërtetë shumë më mirë se sa parashikohet nga faktet) do të jetë një sfidë e pakapërcyeshme në gjykatë. Që kjo është pjesa që me të vërtetë drejton sasinë e dollarit e ndonjë zgjidhjeje, dhe kështu tarifat e avokatit, my shquar, shërim bekuar bën ndjekur praktikën e keqe dhe neglizhencën e mjekut ER jo e realizueshme. Në qoftë se unë nuk e kishte shtyrë të shërohen, Unë mund të ketë marrë një zgjidhje të bukur ... Unë do të marrë shërimit tim në çdo kohë!

Pra, përmbledhje është se ligjet në Ohajo thonë se ajo që unë kam qenë përmes, dhe do të kalojnë nëpër pjesën tjetër të jetës sime, arrin në asgjë. Sistemi ynë ligjor është i tillë që rastet vetëm fitimprurës janë ndjekur. Dhe sistemi ynë mjekësor nuk i edukuar mjekët, infermieret, dhe responders parë në mënyrë adekuate dhe as nuk i mbajnë ata. Sikur mjeku ER kuptuar se ruajtja fshikëz dhe jo vetëm mosmbajtjeje është një tregues, ne do të kishte qenë i artë. Info në lidhje me mbajtjen është gjerësisht në dispozicion në internet dhe në revista mjekësore.

Për zbritje diagnozë të saktë në bazë të 1 simptomë nuk është ajo që unë dua në një mjek. Unë mendojnë se drejtësia ka humbur në këtë. Megjithatë, Unë jam në paqe me këtë si unë kanë të bëjnë në këtë post - Blog im Title Ndryshuar por ende Rreth cauda Equina Sindromi dhe meje.

Enhanced nga Zemanta