Sindromi kuajve cauda – Lehtësim të paparashikuara

Unë me të vërtetë nuk duan të besojnë atë ...

Por sot ajo është e sigurt.

Javën e kaluar, I kishte rritur probleme me bilancin tim. Tani që me të vërtetë e ndihmon kur unë kam marrë edhe një peroneal shqyer pjezë në kyçin e këmbës të drejtë! Dosido, Të enjten në mbrëmje tim Sindromi kuajve cauda ngritur ante - I kam rritur dhimbje në këmbë e drejtë / kyçin e këmbës (dhimbje nervore, dhimbje të muskujve, dhimbje imagjinare - të gjithë atë).

ps21v14Pra, imagjinoni habinë time kur të shtunën vonë, vetëm para gjumit, Bilanci kthye së bashku me të në masë të madhe zvogëluar dhimbje!! Unë shkova në shtrat duke menduar që ajo të jetë një pikë për shans. Unë nuk e përmend atë me gruan time, sepse kam menduar se ishte vetëm një nga ato gjëra kalimtare marrim kur vuajmë me CES.

E pra mëngjes e diel, dhimbja ishte ende shumë i ulët. Ne shkuam për në kishë dhe erdhi në shtëpi. I pritur për dhimbje të rritet ... Pas kthimit në shtëpi nga kisha të dielën mbrëma Unë kam qenë shumë me shpresë se një ndryshim i përhershëm kishte ndodhur, por ende kam pritur.

Në zgjohen këtë mëngjes, këmbët e mia ndjehet si unë mund të kandidojë në to përsëri në qoftë se jo për pjezë. Sigurisht që këmbët e mia nuk do të më lejoni të drejtuar gjithsesi, por ajo kishte qenë tashmë mbi 36 orë - kohë të mjaftueshme për të deklaruar se dhembja ime këmbë ka ndryshuar në mënyrë dramatike për të mirë. E gjithë kjo vetëm pas 1 mark vit. Në të vërtetë, si të postoj këtë, nesër shënon 1 Përvjetori i kirurgjisë tim decompression.

lëviz-përpara-quotes253

Unë e kam të rimarrë disa ndjenja në shpinë (paralizoj) Zona e këmbën e majtë - kjo është ndjenjë të re too! Kështu që progresi vazhdon. Perëndia ka një ndjenjë e mrekullueshme e kohës - vetëm kur ju mendoni se keni nevojë për inkurajim në një zonë, Ai ju jep inkurajim në një tjetër. Dhe kjo inkurajim arrin jashtë dhe shtrihet veten të drejtë në zonën që ju duhet është për të shkuar. Kështu që është një bekim të dyfishtë! Ju faleminderit, Zot!

Duke vazhduar në këmbë ...

D.V.

David

 

Back Story – CES | Muaj 3 me cauda Equina Sindromi

Mirë se vini në Back Story, Pjesë 3.

Këto mesazhe do të zënë hapin prej kur unë u goditur me Sindromi kuajve cauda deri sa të filluar blogun tim në muaj 4.

17 Pri, 2013, Shtëpi:

Prej meje - rehabilitimi ime vazhdon dhe unë jam duke parë përmirësimin, e cila është e mirëpritur, por jo gjithmonë të këndshme. Si unë të filloni të keni ndjenjë kthyer në një zonë, ajo është zakonisht dhimbje që unë të ndjehen të. Unë kam pasur shumë dhimbje në lidhje me një shumë të ngushtë muskujve Piriformis në hip time të djathtë. Unë kam pasur ushtrime dhe shtrihet për të, të cilat kanë ndihmuar disa. Si disa të tjera dhimbje kanë ulën, se është koha që të përqëndrohemi në dhimbje më të madh ndjehem tani dhe që është në krye të hip në anën e pasme. Ajo vjen nga një knotted deri, fund e krye të Piriformis.

Të hënën në Terapia fizike, terapist im mori rreth 5 minuta për të bërë një masazh të muskujve të thellë e atë vend. Ajo "lënduar mirë" gjithë kohës. Pak minuta pas masazh, dhimbje rënë në asgjë. Unë kisha lëvizshmëri shumë më të mirë, ka dhimbje nga këmbë ose ulur! E hënë dhe e parë 1/2 nga e marta ishin të mëdha. Pastaj, sigurisht, muskujve filluar shtrëngimin përsëri. E enjte Kam seancë tim të ardhshëm PT. Kim po ndodh me mua dhe terapist tim, Carrie, do të tregojë se ku dhe çfarë të bëni. Gjatë lehtësim nga kjo dhimbje, Unë kam nevojë për shumë pak ilaçe dhimbje. Tani që është një qëllim që unë jam duke kërkuar për!

jam duke punuar 1/2 Ora tani, dhe me qëndrueshmëri PT dhe ende rindërtimin, që punon mirë për mua. Unë do të qëndrojë në 1/2 - 3/4 Ora disa javë më pastaj të përpiqet të bëjë atë në kohë të plotë.

Ndjeheni mbulohen në javën e fundit:

Kofshën e djathtë jashtë (pjesë) - Rezultati është që unë të ndjehen ngushtë, pjezë përflakur atje tani
Fundeve të këmbët - Unë tani mund të ndjehen kur kat është e ftohtë
Kreu i këmbë të drejtë - çdo gjë që prek atë ndjehet si unë jam duke u stung nga një grenzë
Të dy viça - Unë tani mund të ndjehen dhimbje ata kanë qenë që kanë

Ende mpirë / pa ndjenja:

Backside dhe ijë zonat
Kofshët - Anën e pasme, i sipërm 4 inç vetëm, të dy këmbët
Këmbët më të ulët - Unë mund të them kontakt në këto zona, asnjë dhimbje në Tom Jery apo anët, viçat cramping pse
Këmbët & Këmbëve - ende kryesisht mpirë

Ende e vështirë për të balancuar - Unë mund të qëndrojë pa ndihmë për 60 - 90 sekonda, Unë mund të arrijnë një distancë të shkurtër (në drejtime të caktuara vetëm) për objekte

I ulur - ende të vështira për t'u ulur për kohë të gjatë. Disa karrige Unë mund të zgjasë një orë, të tjerët 10 minuta. Dhe sa kohë që unë mund të mbajnë për t'u ulur në të cilin kryeson ndryshime nga dita në ditë.

Ecje (me këmbësor) - dhimbje nga Piriformis zakonisht kufizon mua për të ecin përreth 400 këmbët në një kohë me një pushim të gjatë në mes të

Ecje (me kallam) - Unë tani mund të ecin distanca të shkurtra (<50 këmbët) me shkop. Shumë e lodhshme për të bërë këtë, kështu që unë nuk e bëjmë atë shumë. Terapist rekomandon 3 kallam shkurtër ecën një ditë.

Ecje (i pandihmuar) - Unë mund të ecin shumë ngadalë, e bëjnë të vdekur sigurt e bilancit tim për çdo hap, për një distancë prej 5 - 8 këmbët. Kjo është e re.

Përmbledhje - progresi, një rrugë e gjatë për të shkuar ende. Mbani në duke u lutur për Kim dhe mua si ka ende çështje të tjera nga sindroma e cauda equina të cilat ka të ngjarë të kurrë të kthehet në normale dhe të ndikojë në jetën e përditshme. Këto janë më të vështira që nuk ekziston asnjë trajtim në dispozicion për këto çështje, është vetëm deri Zotit nëse sherimi demtim nervor ose jo.

Shpresat dhe besimi tona janë në Zot's duart. Lavdi Zotit për bekimet e Tij!

26 Pri, Rehabilitimi Novacare, Westerville, OH:

Prej meje - E pra sot është një ditë e trishtuar në terezi. Kjo është dita e fundit terapist tim fizikë këtu në Ohajo. Ajo është një doktor i terapisë fizike student i cili është duke kryer praktiken e saj përfundimtar në Novacare në Westerville. Pas sot, ajo do të përfundojë dhe u drejtuan përsëri në Buffalo, NY për të diplomuar. Përgëzime, Carrie!

Novacare kishte një parti lamtumirë për të saj dje me një temë Shrek. Carrie u veshur si gomar. Sa për mua, the following picture will confirm what some of you have thought about me for a long time....

Carrie

 

 

20 Pri, 2013, Shtëpi:

Prej meje - Bummer... por e mirë, Unë shpresoj. Përparme e kofshës sime të djathtë ndjehet si ajo dëshiron. Sigurisht kur unë të heq atë, I don't feel a thing. But I'm hopeful that this is an indicator of feeling coming back to that area. Megjithatë, nothing escapes the fact that it is a total bummer having a body part itch and not be able to get relief from scratching it 🙂

Dhe me që, kemi ardhur në fund të tregimit mbrapa. Vazhdo me Muaji 4>>>

Back Story – CES | Muaj 2 me cauda Equina Sindromi

Mirë se vini në Back Story.

Këto mesazhe do të zënë hapin prej kur unë u goditur me Sindromi kuajve cauda deri sa të filluar blogun tim në muaj 4.

16 Mar, Fisherman's Wharf Restaurant, Columbus, OH:

Prej meje - Pasi ka ndryshuar vende pune vitin e kaluar, Unë kisha planifikuar për një ribashkim të stafit të mi ish. We had planned it for March 16th and just because I couldn't walk, u zonked në pilula dhimbje, dhe pelena nevojshme kishte asnjë arsye për të shtyrë atë. Ne u takuan për drekë dhe kishte një kohë të madhe!

sm_The whole group

18 Mar, 2013, Shtëpi:

Nga gruaja ime - Ne urdhëroi një rollator për Davidin, e cila ka një shportë (e tij "çantë dore" of sorts--with wipes, pelena, meds, të gjithë 9 oborre) dhe një bidet të bashkëngjitni në vendin tonë tualet. TANI ai mund të vërtetë të përjetojnë pavarësinë sa më shumë të jetë e mundur. The therapy we're doing at the house keeps him stretched and a bit more limber by the day, edhe pse kjo duket si një mal shumë i gjatë të rritet. Dr i tij. ka modifikuar ilaçe e tij, dhe shpresojmë se ënjtje e tij kyçin e këmbës do të ulet më shumë ai mund të ecin. Ne jemi aq të bekuar dhe me fat të dini se folks të na mbani në lutje. Faleminderit thellë!

19 Mar, 2013, Shtëpi:

Nga gruaja ime - Davidi filloi ambulator e tij (nga shtëpia) terapi fizike këtë mëngjes. Sesionet e tij do të jetë rreth një orë dy herë në javë për tani në Westerville (për 20 min larg). Lokacioni është mjaft i afërt me vendin e punës kështu që kur ai merr përsëri në punë, they'll be handy and have extended hours. Ai u paraqit mirë sot dhe i është dhënë më shumë komponentë në rutinën e tij për të bërë dy herë ose 3 x në ditë, me kopje, dhe ai ka qenë "ndjenja të shtrihet" sot më shumë se zakonisht. Ne vazhdojmë mbajtur rezultatin e tij në namaz dhe të jemi të sigurt se Ati do të shërohet në rrugën e Tij, Koha e tij, për lavdinë e Tij!

27 Mar, 2013, Rehabilitimi Novacare, Westerville, OH:

Prej meje - I'm 4 Në seancat e terapisë tim pacient i jashtëm dhe duke bërë përparim të mirë. Kam planifikuar të kthehej në punë të hënën e ardhshme. Unë ende duhet të përdorin këmbësor për të ecur, por unë mund të ecin të mi për disa hapa para se unë jam në gjendje për të ruajtur ekuilibrin e mia. Këmbët e mia janë mjaft të forta, ajo nuk është në gjendje të ndjeni se çfarë trupi im po bën në këmbët e mia (ekuilibër) se është pengesë e madhe në këtë pikë. Unë ende jam mpirë nga rreth 3 inç më poshtë belit tim poshtë në mes të kofshës dhe pastaj tenderit tingly-mpirë dhe shumë nga gjunjët e poshtë për të këpucë me majë (përveç Tom Jery - Kam ndjenjë normale atje.) Unë jam më mirë në gjendje të parashikojnë nevojën për një ndalesë banjo, kështu që ndoshta së shpejti mospërmbajtje do të jetë një gjë e së kaluarës. Kjo është një pjesë e madhe e sfidës tani. Unë kthehem në kirurg të enjten për poshtë ime e parë deri me të. Dhe unë jam tani në gjendje për të përzënë përsëri.

Faleminderit të gjithë atyre që janë duke u lutur për ne. Ajo ka qenë padyshim një kohë e luftës për ne në fushën fizike dhe të gjithë mbështetjen tuaj ka qenë si të veçantë dhe të vlerësuar nga ne. Ne dashuri ju të gjithë!

>>>> Muaj 3

Back Story – CES | Muaj 1 me cauda Equina Sindromi

Mirë se vini në Back Story.

Këto mesazhe do të zënë hapin prej kur unë u goditur me Sindromi kuajve cauda deri sa të filluar blogun tim në muaj 4. So join me as we look back at the beginning...

25 shkurt, 2013, Spitali Riverside metodist, dita e decompression tim kirurgji:

Nga gruaja ime, Kim - Davidi u marrë poshtë për op para në 5:30 këtë mëngjes. Kirurgjia ishte në 7:30. Nga 9:30. Të gjithë shkuan mirë, por ai ende ka ndjesi shpimi gjilpërash të mbetur në këmbë. Ai nuk ka lëvizur shumë gjatë gjithë ditës; dhimbje është në një 2 (Shumë më mirë se më parë). Nesër ai e sheh terapist dëmtimeve fi dhe nëse ai mund të ecë ai mund të shkojë në shtëpi thonë se ata. Por ai nuk ka pasur një BM, ende ka një kateter, dhe ata ishin të shqetësuar me veshkat e tij. Pra, ai kishte një ultratinguj prej tyre. Ndoshta nesër ne do të dimë më shumë. Thanks so much për të gjitha lutjet! Ai vazhdon të na bekojë me një lëvizje të tillë të inkurajimit ne jemi awestruck. Thanks so very much!

28 shkurt, 2013, Spitali Riverside metodist:

Prej meje - Sot duhet të jetë e fundit e mia në anën mjekësore të spitalit. Plani është për mua për të filluar terapinë intensive rehabilitimin mbi baza spitalor këtu në spital. I don't have much pain, por ka ende mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash nga ijet e mia në këpucë me majë. Ana ime e djathtë është më e dobët se e majta, por jam në gjendje për të marrë deri në këmbët e mia dhe ec 50+ këmbët (Unë nuk e kishte ecur që nga 2/11, kështu që ndjehet mirë, edhe nëse ajo është sfiduese dhe shtuar në dhimbje.)

No one knows how long for the rehab yet... Ata thonë se diku nga disa ditë për disa javë. Sigurisht, Unë mund të shkoj në shtëpi sot dhe rehabilitimin atje, but the house isn't suited to it and I still need a good bit of help that Kim is unable to provide. Ju faleminderit të gjithëve për lutjet tuaja dhe mendimet gjatë kësaj kohe. Tani pjesa e vështirë fillon, dhe ne ende nevojë për lutjet. Ne dashuri ju të gjithë!

2 Mar, 2013, Akut Inpatiant Rehab Center, Spitali Riverside metodist:

Update nga Kim më Davidit - Profesionale e tij dhe terapi fizike Seancat janë produktive; e tij më të ulët mbrapa në të gjithë hips ende e hidhëruar, por askund si keq si më parë; hamstrings janë mënyra shumë të ngushtë dhe të kërkojë shtrihen ushtrime ashtu si bërthamë e tij; 6 seanca sot shpërndarë thruout orët e mëngjesit dhe të pasdites; ai mori një gjumë të mirë natën e kaluar dhe shpreson të tonite si dhe. Stabiliteti i tij këmbë është pengesa më e madhe tani. Ai përdor këmbësor & karrige të veçantë tualet, por është në gjendje për të marrë në dhe nga shtrati ok, dhe ecin në gjysmë të rrugës nëpër njësi rehabilitimin në katin e 6 tani. E gjithë kjo merr kohë. Ai është ende catheterized dhe do të jetë edhe në javën e ardhshme apo më të gjatë në varësi të ndonjë provë të kontrollit të fshikëzës të mërkurën. Të brendshmet e tij janë të loosening pothuajse shumë tani !! ;O Ne kështu e vlerësojmë të gjithë duke u lutur kaq me zjarr dhe në mënyrë konsistente për shërim. Edhe me gjyqet e tuaj, ju ende lutem. QË është DASHURIA për ya! Hugs Big për të gjithë.

3 mars, 2013, Akut Inpatiant Rehab Center, Spitali Riverside metodist:

Prej meje - Stafi tregon mua unë do të përfundojë në njësinë rehabilitimin më Sun (6th)! I just hope that my week left knee doesn't slow that down.

3 mars, 2013, Shtëpi:

Nga Kim - Mirë, it's good to have David home again! Tani për disiplinimin e secilit prej nesh që të sigurohemi se ai merr ushtrimet PT bërë (disa ai e bën, disa më duhet të bëj për të / për të). Ai është ende i pakontrolluar në të dy fushat, so we're keeping the Depends folks in business 🙂

Thanks so much për lutjet, dhe ne e falënderojmë Perëndinë për përgjigjur Tij në rrugën e Tij, në kohën e Tij. David's not out of the woods yet with his walking/stability though. We'll keep y'all posted.

12 Mar, 2013:

Muajin e ime e parë me skajet cauda Equina Sindromi ... Muaji 2>>>>