CES | Muaj 10 me cauda Equina Sindromi

CES | Muaj 10

Muaj 9 erdhi në një të afërt me gruan time dhe unë u përgatitur për kirurgji e saj zëvendësim gju. Ne ishim të përgatitur mirë. Pastaj, si me një banor bregdetar hipur një stuhi, ajo goditi.

Ne mbërriti në spital në fillim dhe kontrolluar në në 6:59 a.m. Ajo u dërgua në para-op në 8 paradreke, 30 minuta me vonesë dhe mbledhje filloi kodrina. Ata e çuan në kirurgji në 9:49 dhe kirurgji në të vërtetë filloi në 10:23 - Tani disa 53 minuta pas planifikimit. Pse është e gjithë kjo e rëndësishme? Unë kam Sindromi Cauda Equina dhe ulur, veçanërisht në karrige të pakëndshme, merr një taksë mbi mua.

Unë kisha për të marrë dhe të ecin rreth çdo aq shpesh pastaj rri duarkryq poshtë, si as është një propozim i mirë afatgjatë për mua. Unë kam qenë i dëmton më shumë me çdo minutë që kalon. Në 11:43, Kirurgji gruas sime është bërë dhe ajo shkoi për shërim. I foli me kirurg dhe pastaj shkoi për të pritur disa më shumë.

Unë kam një çift të thirrjeve në telefonin tim celular nga një infermiere dhomë shërim shpjeguar se gruaja ime ishte i ngadalshëm në të qenit në gjendje për të lëvizur këmbën e saj të mirë. Ata kishin bërë një bllok kurrizore për anestezi më tepër se një të përgjithshme. Pas bllok, ajo do të duhet të qëndrojnë në shërim derisa ajo të mund të lëvizin këmbët, këmbët, dhe grupe të këpucë me majë. I gjuajtur poshtë kafene për të marrë ndonjë ushqim. Pas një shëtitje të gjatë, Kam gjetur atë.

Ushqimi nuk ishte e keqe në të gjitha. Unë u ul, pushimi këmbët e mia, deri prapanicë tim & përsëri më i ulët filloi dëmton përsëri. Unë dreaded e shëtitje të gjatë prapa në zonën e pritjes, por unë kam për të ecin përsëri, kështu off unë shkova. Unë në fakt u ndal gjatë rrugës për të dhënë ijet e mia një pushim. Duke ecur gomave jashtë muskujt e mi këmbë, veçanërisht hips mia, shumë shpejt. Unë kam qenë duke bërë forcimin ushtrime, por nuk kanë parë shumë përmirësime në disa muaj.

Duke arritur përsëri në zonën e pritjes, Unë u ul përsëri për të pritë. Vetëm para 3 pasdite, ata më thirri në tavolinë para dhe më këshilloi që gruaja ime ishte duke e lënë shërim për dhomën e saj. Off unë shkova, ngadalë por me siguri ... poshtë sallës në seksionin e ardhshëm të spitalit, up ashensorë, pastaj poshtë disa më shumë sallave në dhomën e saj. Në prag të kanë nevojë të ulen përsëri, Kam ardhur në dhomën e saj. Nuk kishte asnjë pjatë emër në mur nga ana e derës, por kam hyrë gjithsesi. Vetëm 2 karrige dhe një nightstand ishin atje. Në whiteboard, asnjë pacient, infermiere, apo emrat e teknologjisë janë shkruar. A e kam në dhomë të drejtë? Vetëm atëherë, një infermiere erdhi në dhe e pyeti nëse isha në vendin e duhur. Kam menduar nga disa dhimbje e shkaktuar vërejtje sarkastik por shpejt anuloi ato, në vend të kësaj duke thënë, "I guess I rrihte këtu." La infermiere.

Gruaja ime e ka të mbërrijë së shpejti, dhe 1 e karrige ishte një karrige orto, cili lloj një nga techs mi gjatë qëndrimit tim në këtë spital në fillim të këtij viti për shkak të operacionit tim CES kishte swiped nga ky kat për të më lejoni të ulem në. Unë kam qenë shumë i kënaqur me këtë, sepse ata janë të kënaqur. Më në fund, një karrige i qetë! Në vjen infermiere gruas sime dhe të teknologjisë, së bashku me punonjësin social. Unë mendova se njohur të teknologjisë. Kur ai tha se emri i tij, Randall, E dija! Ai kishte qenë tech im 9 muaj më parë. Ai mendoi kam shikuar shumë të njohur, kur e pyeta nëse ai kishte punuar në një tjetër kat 9 muaj më parë. Ai ende punon në katin e neuro por bën ndërrime shtesë në katin e orto për disa punë jashtë orarit.

Dhimbje gruas sime nuk ishte i kontrolluar mirë i parë 24 orë pas operacionit në mënyrë që ajo kishte për të qëndruar në spital për 2 netë në vend të planifikuar 1. Gjatë kësaj kohe, dhembja ime nuk ishte i kontrolluar mirë ose. Mëngjes pas operacionit, Kam marrë nga shtrati dhe të dëmtojë aq keq se unë me të vërtetë nuk duan të lëvizin. Pastaj unë kam për të shkuar në punë ... ohu! Ditën tjetër, I kam për të marr gruan time lart dhe sjell shtëpinë e saj - Oh Dita Gëzuar! Atëherë ajo ishte duke pritur në e saj, e cila ishte asgjë si ajo që ajo kishte për të bërë, ndërsa duke pritur për mua në fillim të vitit! Por unë nuk e kam marrë shumë pushim për disa ditë dhe unë kam qenë në një shumë dhimbje. Ndjeva si unë kishte 4 ose 5 muaj më parë.

Ngadalë unë ajo dhe unë të dy gjetën. Pas gati 2 javë, shërim i saj përshpejtuar dhe deri në fund të 4 javë (edhe fundi i Muajit 10 e CES tim), ajo ishte e gatshme për të filluar ngarje përsëri. Vetëm në javën e fundit e bëri të largohem time dhimbje, pjesërisht për shkak të Falenderimeve.

Central Ohio u vizitua nga një stuhi bore vetëm para Falenderimeve. Me këtë që po bora e parë për Elantra tonë, Unë nuk e di se sa mirë do të bëjë. I kishte të parkuar në garazh e cila kërkon një ngjit deri një kodër të pjerrta për të moderuar 70 këmbët, pastaj një 70 kthesë shkallë e drejtë, e ndjekur nga një tjetër 40 këmbët e kodër të pjerrët për të marrë në rrugë tonë. Udhëtim ynë ish-, një 2010 Prius, bërë që në 4 inç e dëborës me asnjë problem ... jo aq Elantra. Për të qenë të drejtë, Prius kishte në fund të lartë Michelin gjitha gomave tërheqje motit në të. Që ne nuk jemi lodhur nga gomat OEM në Elantra ende, ne nuk kemi zëvendësuar gomat kështu që kjo nuk është domosdoshmërisht një krahasim i drejtë. Dosido, Elantra nuk mund fare të bëjë atë për të kthehet në rrugë me pemë ... unë u mbërthyer. Gruas sime '98 Kadi ishte e parkuar në frontin e shtëpisë me një e shtënë e drejtë deri seksionin e fundit të rrugë me pemë, përveç motra e saj e kishte parkuar atë drejt në vend të mbështetur atë në - asnjë mënyrë për të marrë atë deri në thaws rrugë me pemë.

Kështu, qenë ndonjëherë kaq aventureske, Unë vendos të nesërmen për të ecin poshtë rrugë me pemë për të marrë lopatë tonë dëborë nga aneks objekt tonë. Yep, ju mendoi ai, I rrëshqiti dhe ra. Në procesin, I plagosur kurrizin tim. Në fillim ajo duket të jetë vetëm e muskujve. Pas një ditë apo më shumë, ajo dukej si një disk i fryrë por nuk rupturing. Shumë e kohës pad ngrohje dhe pjesa tjetër e ndihmoi kthimin tim prapa në normale. Pas gjithë këtë aventurë, Ndjehem më mirë dhe me më pak dhimbje se kur muaj filloi.

Unë kisha dhimbje në të djathtë të nervit sipërfaqësore peroneal që nga lëndimi im shkurt. Jo me të vërtetë dhimbje të papërpunuara por një ngushtësi, në pjesën e përparme të kyçin e këmbës sime. Kur ecje dhe shkonte përpara me këmbën time të majtë, në qoftë se unë u largua shumë larg nervore do të bëj më tej dhe kyçin e këmbës time do të rrokulliset në të djathtë. Shumë shqetësuese dhe e dhimbshme. Javën e kaluar kyçin e këmbës im i dha një "pop" me zë të lartë dhe ngushtësi dhe dhimbje shkoi larg. Dukshëm nervore fryrë po vazhdon të ulet dhe bëri kështu në pikën ku ajo theu pa shkelje të saj. Mirë. Shumë mirë.

Shpirtërisht këtë muaj ishte një mësim dhe testimi muaj. Çdo gjë hasur në Muaj 10 ishte një sfidë për disa aspekte të dorëzimit tim të çdo gjë ndaj Zotit në Muajit 9. Unë kam qenë medituar, për një kohë, regres i simptomat e mia. I kishte orari im i mbingarkuar. Unë kam qenë i lënduar dhe i lodhur. Një anëtar i familjes kthyer shpinën mbi mua, pasi unë kam qenë përkrahës i tij më i madh, ndërsa ai ishte rritur. Krimi im ndaj tij i tregonte atij disa gjëra ai ishte duke thënë se nuk ishin të vërteta dhe unë nuk dua që ai përhapet gënjeshtra sepse ajo do të bëjë atë të duket më pak inteligjent. Ai më tha off dhe komunikimin ndërprerje. Unë gjithashtu mendonin shtrëngesën e pandershmërisë nga një mik. Ata që më njohin e dinë se ndershmëria është një vlerë absolute me mua. Unë jap atë dhe të presim atë. Ndërsa unë e di se shumica e njerëzve të angazhohen në atë që ata e konsiderojnë gënjeshtra të vogla për shokët e tyre, ajo është jashtëzakonisht NUK gjë e vogël me mua. Në këtë rast, I'm sure they thought nothing of it, not even aware they did it... as se si zbulimi im e saj do të ndikojë në mua. My duke i kërkuar Perëndisë për të mësuar mua që të ketë më shumë hirin është duke u përgjigjur me anë të kësaj, por kjo nuk është aspak mënyrë unë do të duan të zhvillojnë më tepër hiri.

Në fund, fizikisht unë në fund të muajit 10 duke bërë më mirë se muajin e fundit. Jeta po bëhet ende më të zhurmshme, dhe kjo është e mirë për shkak të çfarë është duke e bërë atë në këtë mënyrë. Emocionalisht & shpirtërisht, Unë jam duke u ndeshur me aspektet emocionale të veprimeve nga anëtare e mia familjes dhe mikut tim. Unë kam qenë gjithmonë një për pajtim, por këto do të jetë e vështirë. Pra, në të Muajit 11! Vjen deri në një vit, dhe unë mendoj se vjen në një fund në postimet në këtë blog. Beteja ime me CES kthyer në jetën time me CES, e cila ka shtyrë kryesisht CES në pasqyrën e pasme. Po, Unë ende e kanë atë. Po, ajo ndikon në mua çdo ditë. Po, ajo do të vazhdojë të bëjë kështu për pjesën tjetër të jetës sime. Por unë kam ardhur nga takimin tim me të. Kjo është shenjë e Perëndisë e pronësisë mbi mua dhe unë jam në rritje përdorur për atë të qenë këtu. Ndikimi i tij mbi mua ka qenë për të përzënë ndryshime të thella dhe të dobishme në mua. Kjo makinë po vjen në një fund dhe së shpejti ajo do të jetë i parkuar pranë shtëpisë, përreth por nuk përdoret, i destinuar të bëhet një grumbull rusting vjetër junk me barërat e këqija në rritje deri rreth tij. Vërtet, kjo është një vend i mirë për të.

One thought on “CES | Muaj 10 me cauda Equina Sindromi”

Comments are closed.